وقت سفارت آمریکا

وقت سفارت آمریکا

ایالات متحده آمریکا، کشوری واقع در آمریکای شمالی و بدون تردید بزرگترین مرکز علمی و اقتصادی دنیا است. اقتصاد پویا، مراکز آموزشی معتبر، امکانات پژوهشی پیشرفته و البته مراکز گردشگری چشمگیر ایالات متحده هر فردی را در هر نقطه ای از دنیا وسوسه می کند؛ به گونه ای که هر ساله افراد زیادی  به قصد مهاجرت و تفریح از کشور خود خارج و وارد آمریکا می شوند. اما ورود و خروج از آمریکا قاعده و قانون معینی دارد که بدون رعایت آنها حق ورود به این کشور ثروتمند را نخواهیم داشت. مهمترین مدرکی که برای ورود به خاک آمریکا نیاز داریم؛ ویزای آمریکا است. در واقع سفر به آمریکا بدون ارائه ویزای آمریکا امری محال است. پس اولین شرط برای مهاجرت یا سفر به آمریکا، دریافت ویزای آمریکا و قبل از آن گرفتن وقت سفارت آمریکا است. 

دریافت ویزای آمریکا، روند معینی دارد که از چند مرحله مختلف تشکیل شده است. اگر قرار است که برای اولین بار سفر به آمریکا را تجربه کنید؛ قبل از هر اقدامی می بایست با پروسه دریافت ویزای آمریکا آشنا شوید. برای آشنا شدن با این مبحث می توانید با ما همراه شوید زیرا در این مطلب می خواهیم به موضوع ویزای آمریکا و وقت سفارت آمریکا بپردازیم. در این مقاله ابتدا خواهیم دید که منظور از وقت سفارت آمریکا چیست و چگونه تعیین می شود؛ سپس با روند گرفتن وقت سفارت آمریکا آشنا می شویم و در نهایت با انواع ویزای آمریکا آشنا خواهیم شد.

وقت سفارت آمریکا چیست و به چه نحوی تعیین می شود؟

همانطور که گفتیم برای ورود به آمریکا ملزم به اخذ ویزای آمریکا هستیم. وظیفه صدور ویزای آمریکا بر عهده سفارت های آمریکا در کشورهای مختلف دنیا است. پس برای دریافت ویزای آمریکا باید به سفارت این کشور مراجعه کنیم اما همانطور که می دانید دولت آمریکا در کشور ما سفارت ندارد. به همین دلیل ما برای دریافت ویزای آمریکا به ناچار باید راهی سفارت های آمریکا در کشورهای دیگر شویم که اکثر ایرانی های متقاضی اخذ ویزای آمریکا به سفارت های این کشور واقع در کشورهای همسایه ترکیه، ارمنستان و امارات متحده عربی مراجعه می کنند زیرا این کشورها به ایران نزدیک هستند و پیکاپ ویزا از این کشورها به ایران امکانپذیر است؛ ضمناً افسران سفارت های آمریکا در ترکیه، ارمنستان و امارات با زبان فارسی آشنا هستند و به راحتی با ایرانی ها ارتباط برقرار می کنند.

اما صرفنظر از اینکه به کدامیک از سفارت های آمریکا مراجعه کنیم؛ قبل از مراجعه حتماً باید وقت سفارت آمریکا را رزرو کرده باشیم. در واقع اجازه نداریم که هر زمانی به سفارت رفته و برای دریافت ویزا درخواست دهیم؛ قبل از رفتن به سفارت باید وقت سفارت آمریکا را گرفته باشیم؛ در حقیقت با گرفتن وقت سفارت آمریکا به سفارت اعلام می کنیم که ما در این تاریخ و این ساعت در سفارت حاضر خواهیم شد. اما این تاریخ و ساعت هم حتماً باید به تایید سفارت رسیده باشد یعنی اینکه ما وقتی را به سفارت اعلام کنیم اما از طرف سفارت تایید نشود به منزله رزرو وقت سفارت آمریکا نخواهد بود. پس وقت سفارت آمریکا توسط خود سفارت تعیین و تایید می شود که البته این امر نیز روند مشخصی دارد که در ادامه با این روند آشنا می شویم.

روند گرفتن وقت سفارت آمریکا

طبق آنچه گفته شد برای سفر به آمریکا به ویزای آمریکا نیاز داریم و برای دریافت ویزای آمریکا اول باید برای گرفتن وقت سفارت آمریکا اقدام کنیم. روند اخذ وقت سفارت آمریکا از طریق تمام سفارت های این کشور یکسان و پیرو قوانین دولت آمریکا است.

خوشبختانه برای رزرو وقت سفارت آمریکا لازم نیست که به ترکیه، ارمنستان، امارات یا هر کشور دیگری سفر کنیم زیرا سفارت آمریکا به متقاضیان ویزای آمریکا به صورت اینترنتی وقت می دهد. در واقع برای گرفتن وقت سفارت آمریکا باید به سایت رسمی سفارت آمریکا مراجعه کنیم و یک حساب کاربری برای خود بسازیم. سپس فرم درخواست ویزای آمریکا معروف به فرم DS-160 را دریافت و پر کنیم. در تکمیل فرم درخواست ویزای آمریکا باید دقیق و صادقانه عمل کرد چون ثبت هر نوع اطلاعات اشتباهی در فرم بعداً گریبان ما را خواهد گرفت و باعث می شود که سفارت از صدور ویزا برای ما جلوگیری کند و اصلاً هم فرقی نمی کند که اطلاعات عمدی یا غیرعمدی به اشتباه ثبت شده اند؛ در هر حال ویزای آمریکا به ما تعلق نخواهد گرفت. بعد از تکمیل اینترنتی فرم DS-160 باید آن را ارسال کنیم. ضمناً فراموش نکنید که ساخت حساب کاربری و تکمیل فرم DS-160 برای تک تک متقاضیان (در هر سن و شرایطی) باید به صورت جداگانه انجام شود.

بعد از ارسال فرم DS-160 نوبت به پرداخت هزینه گرفتن وقت سفارت آمریکا به صورت آنلاین می رسد. پس از پرداخت هزینه مذکور، لیستی از وقت های آزاد سفارت آمریکا نمایش داده خواهد شد که ما از بین وقت های آزاد باید وقتی را انتخاب کنیم که تاریخ آن بین سه تا چهار ماه قبل از تاریخ سفر باشد.

بعد از انتخاب وقت نباید فکر کنیم که کار تمام شده و موفق به اخذ وقت سفارت آمریکا شده ایم. وقت انتخاب شده زمانی رزو شده تلقی خواهد شد که از طرف سفارت آمریکا ایمیلی مبنی بر تایید وقت دریافت کنیم.

اگر ایمیل تایید وقت را دریافت کردیم باید در همان زمان تعیین شده به سفارت مراجعه کنیم. عدم مراجعه به موقع ما به منزله کنسل شدن وقت است که در این صورت سفارت ما را جریمه خواهد کرد و تا مدت ها دیگر به ما وقت نخواهد داد پس حتماً باید راس تاریخ و ساعت تعیین شده در سفارت حاضر شویم.

طبق قوانین سفارت آمریکا، افسر سفارت آمریکا با ما مصاحبه خواهد کرد. این مصاحبه حاوی سوالاتی در مورد ما، دلیل ما از سفر به آمریکا، منابع تامین کننده هزینه این سفر و… است. باید مواظب باشیم پاسخ هایی که می دهیم با آنچه در فرم DS-160 ثبت کرده ایم تناقض نداشته باشند وگرنه قطعاً درخواست ما ریجکت می شود.

در نهایت اگر افسر سفارت آمریکا تناقضی در صحبت ها و نقصی در پرونده ما مشاهده نکند با درخواست ما مبنی بر دریافت ویزای آمریکا موافقت خواهد کرد. اما گاهی نیز با اینکه ما با دقت عمل می کنیم ولی باز هم درخواست ما ریجکت می شود؛ یکی از عواملی که در این شرایط منجر به رد شدن تقاضای ما می شود؛ عدم تطابق نوع ویزای درخواستی با شرایط ما و سفر ما است. در واقع سفارت آمریکا، ویزاهای گوناگونی صادر می کند که دریافت هرکدام از آنها شرایط ویژه ای را می طلبد. بنابراین لازم است که با انواع ویزای آمریکا نیز آشنا شوید. در ادامه به معرفی برخی از انواع ویزای آمریکا می پردازیم.

انواع ویزای آمریکا

همانطور که گفتیم دولت آمریکا ویزاهایی با شرایط متفاوت و تحت عناوین مختلف مانند H1، J1، E1، E2، E3، M1، M2، B1، B2، F1 و F2 صادر می کند که در ادامه با شرایط هریک از ویزاهای مذکور آشنا می شویم.

ویزای J1 آمریکا

ویزای J1 نوعی ویزای کاری است. افراد واجدشرایط دریافت ویزای کاری J1، افرادی متخصص در امر تدریس و پژوهش هستند که توسط یک شرکت، دانشگاه یا نهاد آمریکایی به کار گماشته می شوند.

ویزای H1 آمریکا

ویزای H1، یکی از ویزاهای کاری پرطرفدار آمریکا است. ویزای H1 به افرادی اختصاص دارد که توسط یک فرد مقیم آمریکا به عنوان کارفرما استخدام می شوند. لازم به ذکر است که این افراد در زمینه کاری موردنظر باید حداقل یا لیسانس و یا چند سال سابقه کاری داشته باشند.

ویزای E1 آمریکا

ویزای E1 هم نوع دیگری از ویزاهای کاری آمریکا است. ویزای E1 تنها به شخصیت های حقوقی تعلق می گیرد که با شرکت های آمریکایی روابط تجاری دارند.

ویزای E2 آمریکا

ویزای E2، ویزای سرمایه گذاری در آمریکا است. در واقع این ویزا به افرادی اختصاص می یابد که مبلغی را در خاک آمریکا سرمایه گذاری کنند؛ البته زمینه سرمایه گذاری فرقی نمی کند؛ به عنوان مثال خرید یک سوپرمارکت نیز سرمایه گذاری محسوب می شود.

ویزای E3 آمریکا

ویزای E3 هم نوع دیگری از ویزاهای کاری آمریکا است اما این نوع ویزا به ما ایرانی ها تعلق نمی گیرد و فقط مختص متقاضیان استرالیایی است.

ویزای B1 آمریکا

ویزای B1، ویزای توریستی آمریکا است و مناسب اشخاصی است که برای تفریح، شرکت در سمینار، معاینات پزشکی و… می خواهند به آمریکا سفر کنند.

ویزای B2 آمریکا

ویزای B2، ویزای تجاری آمریکا است و به تجاری تعلق می گیرد که برای انجام معاملات خود لازم است به آمریکا سفر کنند.

ویزای F1 آمریکا

ویزای F1، ویزای تحصیلی آمریکا است و به افرادی تعلق می گیرد که از یکی از مدارس یا دانشگاه های آمریکا پذیرش گرفته اند. دارندگان این نوع ویزا حق کار کردن در آمریکا را ندارند.

ویزای F2 آمریکا

ویزای F2 آمریکا به افرادی تعلق میگیرد که همسر آنها موفق به دریافت ویزای F1 شده است یا اشخاص زیر ۲۱ سالی که یکی از والدین آنها دارای ویزای F1 است.

ویزای M1 آمریکا

ویزای M1 آمریکا به متقاضیان تحصیل در هنرستان های کشور آمریکا اختصاص دارد. دارندگان این نوع ویزا حق کار کردن در آمریکا را دارند.

ویزای M2 آمریکا

ویزای M2 آمریکا مختص همسر یا فرزندان زیر ۲۱ سال افرادی است که موفق به دریافت ویزای M1 شده اند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *